Projektowania i aranżacja wnętrz w nowoczesnym stylu na przykładzie jasnej, otwartej przestrzeni.

Projektowania i aranżacja wnętrz w nowoczesnym stylu

Nowoczesny styl we wnętrzach to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów w projektowaniu i aranżacji przestrzeni mieszkalnych. Charakteryzuje się prostotą, minimalizmem i funkcjonalnością, a także wykorzystaniem nowoczesnych materiałów i rozwiązań technologicznych. Nie oznacza to jednak, że nowoczesne wnętrza muszą być surowe i chłodne.

Charakterystyczne cechy nowoczesnego stylu

Nowoczesny styl we wnętrzach koncentruje się przede wszystkim na minimalizmie i funkcjonalności. Priorytetem jest stworzenie przestrzeni przejrzystej, pozbawionej zbędnych elementów i ozdób. Liczy się ergonomia i wygoda użytkowania.

Stąd charakterystyczne dla tego stylu są:

  • otwarta przestrzeń bez zbędnych ścian działowych
  • połączenie stref dziennych z kuchnią i jadalnią w jedną całość
  • brak niepotrzebnych mebli i bibelotów
  • proste, geometryczne kształty mebli i dodatków

Minimalizm i funkcjonalność

W nowoczesnym wystroju najważniejsza jest przestrzeń. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zaprojektowanie układu pomieszczeń, tak aby był on jak najbardziej funkcjonalny i ergonomiczny. Ściany działowe ograniczają się do minimum, tworząc otwartą przestrzeń. Meble dobiera się tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca i spełniały konkretne funkcje.

Ważna jest też możliwość aranżacji wnętrza na różne sposoby, aby dopasować je do potrzeb domowników. Dlatego coraz częściej stosuje się systemy modułowe – meble i dodatki, które można dowolnie przestawiać.

Wybór materiałów i kolorystyki

Nowoczesne wnętrza kojarzą się zazwyczaj z utrzymaniem ich w odcieniach bieli, szarości i czerni. Jednak obecnie coraz chętniej łączy się je także z dodatkami w intensywnych kolorach.

Dominacja bieli, szarości i czerni

Podstawowymi barwami we wnętrzach nowoczesnych są odcienie bieli, szarości i czerni. Tworzą one tło dla bardziej wyrazistych akcentów kolorystycznych w postaci dodatków czy obrazów. Biel optycznie powiększa przestrzeń, dodaje lekkości i świeżości. Szarości i czerń nadają elegancji i wyrafinowania.

Wykorzystanie betonu, metalu i szkła

Charakterystycznymi materiałami w nowoczesnych aranżacjach są beton, metal i szkło. Chętnie wykorzystuje się surowy, nieotynkowany beton na ścianach i posadzkach. Metal pojawia się w postaci chromowanych lub stalowych dodatków, lamp czy uchwytów. Szkło z kolei wnosi lekkość w postaci stołów, półek czy przegród w kuchni.

Oświetlenie we wnętrzach nowoczesnych

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w kreowaniu nastroju i charakteru nowoczesnych wnętrz. Najczęściej stosuje się proste, surowe lampy o indywidualnym, punktowym świetle.

Lampy wiszące i kinkiety

Do podstawowego oświetlenia służą zazwyczaj lampy wiszące o prostych, geometrycznych kształtach lub też kinkiety przy ścianach. Coraz modniejsze stają się oprawy LED, które dają mocne, ale rozproszone światło.

Oświetlenie nastrojowe

Oprócz oświetlenia ogólnego warto zadbać o oświetlenie nastrojowe w postaci lampek, listew LED czy reflektorów. Można wydzielić w ten sposób strefy relaksu, jadalnię lub sypialnię. Dodatkowe źródła światła pozwalają też na aranżację przestrzeni w zależności od potrzeb.

Meble i dodatki

Meble i dodatki we wnętrzach nowoczesnych powinny być utrzymane w tym samym, prostych stylu co cała aranżacja.

Proste linie i kształty

Najlepiej sprawdzą się meble o prostych, geometrycznych kształtach, bez zbędnych zdobień i ozdób. Dominują proste linie, kąty proste i płaszczyzny. Modne są też meble nawiązujące stylem do stylu mid-century, vintage lub skandynawskiego.

Brak zbędnych ozdób

Nowoczesne meble i dodatki powinny być pozbawione zbędnych elementów. Liczy się ich funkcjonalność i ergonomia, a nie ilość ozdób. Jednolita kolorystyka bez wzorów i dobranie materiałów korespondujących z całością aranżacji.

Nowoczesny styl we wnętrzach koncentruje się przede wszystkim na stworzeniu funkcjonalnej i ergonomicznej przestrzeni do życia. Liczy się minimalizm, ale z poszanowaniem indywidualnych potrzeb domowników. Kluczowe są odpowiednio dobrane i zaaranżowane materiały, kolory, światło i detale. Pozwalają one stworzyć wnętrze zarazem nowoczesne, a jednocześnie ciepłe i przyjazne mieszkańcom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *